Bioptron – světlo, které léčí...

Fototerapie je moderní léčebná metoda

Fototerapie je moderní léčebná metoda, která využívá ten nejpřirozenější zdroj energie – světlo. Léčebné využívání světla ve vědecké medicíně zaznamenáváme již v 19. století. Po dlouhá léta, prakticky až do objevu antibiotik, byla tato terapie, společně s úpravou životosprávy a s podáváním kaloricky bohaté stravy, jedinou v léčbě tuberkulózy plic. Moderní fototerapie využívá několik typů zdrojů světla, lišících se jak svými fyzikálními vlastnostmi, tak i účinky na živý organizmus. Zatímco některý z těchto typů se používá i desítky let a patří mezi neodmyslitelnou součást zdravotnických zařízení (infračervené světlo), jiné využívá medicína teprve v posledních letech. Bioptronová lampa Bioptron® pracuje s polarizovaným světlem ve spektrálním pásmu 480-3400 nm. Odpovídá tak doporučení, aby světelný paprsek emitovaný lampou zahrnoval vlnové délky viditelného světla (v intervalu 390-790 nm) a k dosažení snadnějšího průniku paprsku a lepšího prokrvení ozařované tkáně i infračervenou oblast spektra do 2000 nm. Tyto vlnové délky navozují v organizmu především biostimulační, analgetický a protizánětlivý efekt.

Analgetický efekt polarizovaného světla na živou tkáň

Bolest je varovný signál o poškození organizmu. Ve tkáních je bolestivý podnět vyvolán látkami uvolněnými z poškozených buněk a poklesem kyselosti v mimobuněčném prostoru. Polarizované světlo „zavírá vrátka“ tj. bolestivý podnět končí v míše a bolest tedy nevnímáme. Světelná energie „zavře“, nebo alespoň „přivře“ míšní vrátka tak, že jeden ze dvou typů vláken vedoucích bolest – je-li podrážděn světlem, vrátka postupně přivírá. Bolestivý podnět se sice druhým typem vláken šíří, ale pouze do míchy. Pokud tedy dosáhneme po aplikací bioptronovou lampou Bioptronu® snížené citlivosti nervových zakončení, zvýší se jejich práh pro bolest a naše vědomí proto menší bolest ani nezaznamená.

Protizánětlivý efekt

Bioptronová lampa Bioptron®

Spočívá v aktivaci všech faktorů, které se podílejí na likvidaci zánětu. Fototerapií dosahujeme rozšíření krevních cév, čímž zlepšujeme prokrvení ošetřovaných míst a následně zvyšujeme i jejich okysličení, látkovou výměnu a urychlení odtoku lymfy při otocích. Pozorujeme i zvýšení produkce imunoglobulínů a tím i zlepšení tkáňové odolnosti. Velice opatrní však musíme být při léčbě nesterilních zánětů, které zlepšují tkáňovou odolnost a účastní se likvidace chorobných procesů.

Biostimulační efekt

Tento efekt polarizovaného světla byl v klinické praxi opakovaně potvrzen. Celá vrstva se v místě absorbce záření labilizuje, tj. buňky se stávají zvýšeně mitoticky aktivní a po opakované stimulaci se zrychleně dělí. Zrychlené dělení znamená obnovu povrchových vrstev kůže a sliznice, náhradu tkáňových defektů, nebo jejich překrytí. Přitom nejde o přímý zásah do buněčného programu řízení mitózy, ale především o změnu energetického potenciálu buněk.Celkové energetické „zneklidnění“ buněk kůže a sliznic je provázeno i zvýšenou produkci bílkovin, především produkci kolagenu.

Polarizované světlo nachází uplatnění v řadě medicínských oborů. Mezi nejdůležitější indikace patří

 • kožní afekce (bércové vředy, dekubity, pooperační jizvy, akné, herpes)
 • onemocnění pohybového aparátu (bolesti L páteře, artrotická postižení kloubů, artritidy, epikondylitidy)
 • gynekologie a porodnictví (strie v období těhotenství, jizvy po episiotomii, prasklinky prsních bradavek, mastitidy)

Používání lampy Bioptron je velmi bezpečné a není vázáno jen na zdravotnická zařízení, ale je velmi vhodné i v domácím prostředí. Mezi další velké výhody Bioptronu patří velká šíře indikací, cenová nenáročnost a možnost léčení i v období těhotenství.

 • BIOPTRON Pro 1

  BIOPTRON Pro 1

  Přístroj pro světelnou terapii BIOPTRON Pro 1 je určen pro použití doma, v nemocnicích a terapeutických centrech. Přístroj je dodáván s funkčním podlahovým stojanem s/nebo ergonomickým stolním stojanem, což umožňuje flexibilní použití v domácím ...

   
  Více o BIOPTRON Pro 1
 • BIOPTRON 2

  BIOPTRON 2

  Lékařský přístroj BIOPTRON 2 je určen pro odborné užití zdravotníky. Doba každého terapeutického sezení lze nastavit předem až na 95 minut, rozdělených do minutových kroků a ovládaných zabudovaným spínačem s měkkým ...

   
  Více o BIOPTRON 2
 • BIOPTRON MedAll

  BIOPTRON MedAll

  Přístroj BIOPTRON MedAll je určen pro použití v domácnostech, nemocnicích a dalších léčebných ústavech. BIOPTRON MedAll je novým modelem nahrazujícím BIOPTRON Compact III, avšak s větším průměrem 5 cm. V praxi to znamená až o 65 % větší plochu ...

   
  Více o BIOPTRON MedAll